Ručni radovi s lijevanom smolom – 25 kreativnih ideja, važnih savjeta i tipičnih pogrešaka
Lijevana smola dugo je bila jedan od najpopularnijih zanatskih materijala. Budući da se može koristiti za provedbu čarobnih DIY projekata poput nakita, podmetača, ukrasa za stol, magneta za hladnjak itd. Postoji i relativno jednostavna tehnika rukotvorina u kojoj čak i početnici uspijevaju u prvih nekoliko pokušaja. Dolje smo ih dali kao osnovne upute. Ovdje također možete saznati koji su vam materijali potrebni za izradu od lijevane smole. Naći ćete i nekoliko važnih savjeta koji će vam olakšati rad, kao i neke tipične pogreške koje treba izbjegavati.
Napravite nakit ili razbacane ukrase od lijevane smole
Uobičajeni materijali koji će vam trebati:
- Lijevana smola / epoksidna smola i učvršćivač
- Kalupi od smole izrađeni od silikona
- (alternativno) kalupi za pečenje ili drugi spremnici od plastike
- Voštani papir kao zaštitni film za radnu površinu
- Boje za toniranje od lijevane smole ili pigmentni prah (akrilne boje također djeluju)
- Rukavice s kemijskim tvarima
- Zaštita dišnih putova
- Štapići za miješanje
- Plastične čaše ili zdjele za miješanje, uključujući prazne šalice za jogurt
- digitalnu vagu / mjernu skalu ili mjernu čašu
- gornji dio torte ili plastičnu zdjelu za pokrivanje
- Plastične naljepnice (papirnate naljepnice ne rade)
- Konfeti, šljokice, suho cvijeće i lišće itd..
za izlijevanje
- petljati prazne okvire za nakit
- Upaljač ili sušilo za kosu kako bi mjehurići nestali
Postoje posebni setovi od lijevane smole za nakit i slično.
Osnovne upute za izradu smolom
Prvo što trebate učiniti je poduzeti neke mjere opreza i dobro pripremiti svoje radno mjesto. Važno je uvijek raditi s pravim rukavicama i u dobro prozračenom prostoru. Često se preporučuje i zaštita dišnog sustava. Obucite starije stvari koje se mogu zaprljati tijekom rada. Bilo bi idealno ako ne ostave vlakna. Glatku i vodoravnu radnu površinu obložite voštanim papirom. Lijevana smola se na nju ne lijepi. Dodatna besplatna radna površina za spremanje gotovih kreacija ili drugih predmeta bila bi vrlo praktična.
Kad već imate sve alate i materijale koji su vam potrebni, možete početi miješati smolu za lijevanje s učvršćivačem. Obično je omjer miješanja 2: 1. Međutim, trebali biste obratiti posebnu pozornost na navedene količine miješanja, jer ako dođe do netočnosti, spoj bi se mogao prebrzo stvrdnuti ili uopće ne očvrsnuti. Vrijeme stvrdnjavanja također se razlikuje od proizvođača do proizvođača. Točno slijedite ove upute.
Prvo stavite smolu za lijevanje u plastičnu posudu i kratko promiješajte miješalicom. Zatim dodajte potrebnu količinu učvršćivača i ponovno promiješajte. Ako želite dodati boju ili pigment, trebali biste ga presaviti u smolu za lijevanje prije učvršćivača.
Na ovaj način možete stvoriti i prekrasne božićne kuglice
Zatim uzmite u ruke odgovarajuće silikonske ili plastične kalupe. Položite ovaj stan na radnu površinu i ulijte malo smjese smole u njega. Sada je vrijeme za dodavanje željenih predmeta koji će se uliti u smolu. Pritisnite ili ispravite ovo prema potrebi tankim drvenim ražnjem. Sada na vrh izlijte drugi završni sloj smole i kratko pređite preko njega upaljačem ili fenom. Time će svi mjehurići nestati iz smole. Pokrijte komade gornjim dijelom za kolače tako da na njih ne dospije prašina ili vlakna i pustite da se sve osuši.
Dodatni savjet: Kako bi se mjehurići koji su se prethodno stvorili u smoli sveli na minimum, bilo bi poželjno pričekati nekoliko minuta prije izlijevanja. Oni tada normalno sami migriraju na površinu. Također je vrlo važno zalijevati nježno i sigurno kako bi rezultat bio ujednačeniji.
Ove osnovne upute imaju mnogo varijacija, ovisno o tome s čime se i s čime želite petljati. Međutim, oni se stječu s vremenom i sa stečenim iskustvom.
Možete čak koristiti posebne olovke za slikanje prekrasnih motiva na njoj
Tipične pogreške pri petljanju sa smolom
Što bi moglo biti loše u radu sa sintetičkom smolom? Zapravo, ne puno, ako poduzmete gore navedene mjere opreza. Ipak, postoje neke slabe točke kojih biste trebali biti svjesni dok radite rukotvorine kako biste mogli stvarati svoje kreacije od samog početka.
1. Pogreška: Sipajte svježe cvijeće ili lišće.
Ako to učinite, tekućina u njoj neće moći ispariti, a čestice će početi truliti i venuti u smoli, koja izgleda vrlo ružno. Dakle, uvijek neka prvo lišće, cvijeće i drugi prirodni materijali potpuno osuše, npr. B. kao herbarij.
2. Greška: Stavite predmete za bojenje izravno u smolu za lijevanje.
Ovdje riskirate da se boje oljušte ili zamute. To bi se moglo dogoditi, na primjer, uz prskanje šećera ili s fotografijama s tintnog pisača. U takvim slučajevima svakako morate prskati predmete fiksatorom prije nego što ih izlijete.
Takav je slučaj i s ovim slatkišima od kukuruznog zrna kukuruza za Noć vještica
3. greška: biti nestrpljiv.
Kad radite rukotvorine s lijevanom smolom, definitivno ne biste trebali biti nestrpljivi. Prerano izlijevanje može uzrokovati previše mjehurića i ako uklonite dijelove iz kalupa, koji se još nisu potpuno osušili, izgubit će svoj savršeni kalup. Dakle, uvijek polako.
S ovim važnim savjetima i savjetima o pogreškama sada ste dobro pripremljeni za rad s lijevanom smolom. Želimo vam puno zanata i puno sreće!
U našoj galeriji slika pronaći ćete inspiraciju za vlastite kreacije od lijevane smole:
Nakit se također može izraditi na vrlo minimalistički način
A ovako izrađujete prekrasnu ogrlicu sa suhim cvijećem ili lišćem:
Dočarajte svjetlucave božićne ukrase od lijevane smole
Napravite sjajne foto darove za svoje najmilije
Prekrasni podmetači također se mogu brzo stvoriti
Čak se i originalni utezi za papir mogu lako napraviti od lijevane smole
I puno ideja o nakitu …