Bojanje tkanina, odjeće i tekstila – ovako funkcionira prirodno!
Bojanje tekstila i odjeće prirodno zvuči kao iznimno kompliciran zadatak. Opet, to može biti kreativna i ugodna aktivnost. Usudite se napraviti eksperiment i sami obojiti vlastiti tekstil i tkanine kod kuće. Na vrlo prirodan način, baš kao što je to učinila vaša baka. Stoga danas odgovaramo na pitanje “Kako možete bojati tekstil?”. Čitajte dalje kako biste saznali kako možete dodati boju svojoj staroj odjeći …
Kako možete bojati tkanine, odjeću i tekstil na prirodan način?
Nakon mnogo istraživanja i nekoliko testova, otkrili smo da je bojanje prirodnih tkanina zapravo prilično jednostavno ako znate i slijedite prave korake.
Za bojanje tkanina i tekstila koristite svježu hranu
Dvije su stvari koje morate uzeti u obzir prije nego počnete bojati. Prvo: Prirodna bojila najbolje se prianjaju uz prirodne tkanine. Pamuk, lan, vuna i svila spadaju u ovu kategoriju, ali poliester ne. Drugo, nemojte očekivati da ćete dobiti točnu boju koju želite. Sve od pH vode do izvora hrane može pridonijeti dobivenoj boji. Pogotovo kad prvi put bojite tkaninu, nekako vam je nemoguće pogoditi koju ćete nijansu točno postići. Može biti više siva nego plava, pa čak i zelena! To je samo dio toga …
Koliko bi boja trebala biti intenzivna?
Koje tkanine se naravno mogu bojati
Sva svijetla (po mogućnosti bijela) prirodna vlakna mogu se obojiti prirodnim bojama. Majice ili pamučne haljine dobri su primjeri, ali ne morate se ograničiti samo na njih. Naravno, možete bojati sve vrste odjeće, tekstil, poput ručnika, plahti, pa čak i papira.
Možete stvoriti zasićenu žutu boju s kurkumom
Moguć je i gradijent boje
Što možete koristiti kao prirodnu boju??
Najbolje kod prirodnih boja je to što se većina njih može pronaći upravo u vašem vrtu! Korijeni, orasi i cvijeće samo su neki od uobičajenih prirodnih načina dobivanja brojnih boja. Ili samo posjetite trgovinu namirnicama iza ugla i na raspolaganju su vam beskrajne mogućnosti.
Sve što trebate je svježa hrana iz vrta ili supermarketa
Koja boja proizvodi koju hranu?
Na donjem popisu možete pronaći neke namirnice koje možete koristiti za bojanje odjeće i tekstila.
Prirodna bojila:
Narančasta: mrkva, zlatni lišaj, korice luka
Smeđa: korijenje maslačka, kora hrasta, ljuske oraha, čaj, kava, žir
Ružičasta: bobice, trešnje, crvene i ružičaste ruže, kora i sjemenke avokada
Plava: indigo, crveni kupus, bazge, crveni dudovi, borovnice, ljubičasto grožđe, kora drijena, crni grah
Za ove nijanse narančaste zaslužne su ljuske luka
Crveno-smeđe: šipak, repa, bambus, hibiskus (crvenkasto cvijeće), korijen krvi
Sivo-crni: kupine, ljuske oraha, korijen irisa
Crveno-ljubičasta: bobice crvene sumake, listovi bosiljka, ljiljani, pokeweed, borovnice
Zelena: artičoke, korijen kiselice, špinat, lišće paprene metvice, snapdragoni, jorgovan, trava, kopriva, trputac, lišće breskve
Žuta: lovorov list, neven, lišće suncokreta, gospina trava, cvjetovi maslačka, paprika, kurkuma, lišće celera, grane jorgovana, korijenje kraljice Ane, korijenje grožđa iz Oregona, korijen žutika, korijenje kurkume, korijenje žutog pristaništa
Odvažno eksperimentirajte s hranom koju imate kod kuće
Dodatni savjet: Uvijek koristite svježe biljke i hranu. Osušene biljke obično daju prigušene boje ili ih uopće nemaju.
Od plave do ljubičaste
Bojanje odjeće i tekstila – priprema
Prije nego započnete proces bojanja, potrebno je pravilno pripremiti tkaninu. Prvo operite tkaninu. Ali nemojte ga sušiti – mora biti mokar. Zatim pripremite svoj fiksator ili “sredstvo za kiseljenje”. To bi trebalo pomoći tkanini da lakše upije prirodne boje.
Stavite tkanine u kadu za bojenje
Za bobičasto voće možete koristiti sol, a za bilo koje drugo prirodno sredstvo za bojenje – ocat. Također slijedite sljedeće omjere:
Sol: Otopite ½ šalice soli u 8 šalica hladne vode
Ocat: 1 dio bijelog octa pomiješa se s 4 dijela hladne vode.
Prvo pripremite fiksator ili “sredstvo za kiseljenje”
Natopite vlažnu tkaninu sat vremena u otopini za učvršćivanje. Zatim isperite hladnom vodom. Tada je vrijeme za bojanje tkanine.
Dodatni savjet: Prije nego počnete, pokrijte svoju radnu površinu novinama. Nosite rukavice kako biste tek bojali tkaninu, a ne vlastite ruke. Tek tada možete pripremiti svoju boju.
Sve što trebaš
Bojanje odjeće i tekstila – priprema kade za bojenje
Stavite prirodnu boju ili hranu koju ste odabrali u lonac. Trebalo bi biti dovoljno boje i dovoljno vode. Imajte na umu da bi boja mogla zaprljati neke lonce i žlice. Zato ih koristite samo za bojanje.
Ostavite mješavinu boja da se krčka oko sat vremena dok ne dobije lijepu tamnu boju. Prosijte prirodnu boju i vratite tekućinu u lonac.
Dodatni savjet: Najbolje je koristiti veliku staru tavu kao posudu za bojenje.
Ako je kupka za bojenje već pripremljena …
… vrijeme je za bojanje
Tkaninu stavite u kadu s bojom
Pažljivo stavite tkaninu u kadu za bojenje i polako je prokuhajte. Pirjajte oko sat vremena, povremeno miješajući.
Provjerite svoju tkaninu. Zapamtite da će rezultirajuća boja nakon sušenja biti svjetlija. Sat bi trebao dati lijepu boju, ali tamnije nijanse mogu se postići ako se tkanina ostavi da se dulje namače, čak i preko noći. Zato ostavite tkaninu u toploj vodi koliko god je potrebno.
Bojanje tekstila je jednostavno i jednostavno
Ako ste već dobili željenu boju, izvadite tkaninu i operite je u hladnoj vodi. Očekujte da će boja posvijetliti nakon pranja i sušenja.
Dodatni savjet: Sve tkanine prirodne boje treba prati odvojeno u hladnoj vodi.
U osnovi, to je sve što trebate znati o “bojanju odjeće i tekstila”. Sada možete prirodno obojiti plahte, zavjese, košulje, ručnike, pa čak i donje rublje. Zabavite se radeći to!
Šarena inspiracija!