Trening pamćenja i oblici pamćenja
Prije početka treninga pamćenja naučite o različitim oblicima pamćenja
Pamćenje nam puno pomaže u stjecanju i korištenju informacija i znanja. Faze njegova formiranja su tri: kodiranje, skladištenje, izdvajanje. Što to znači u praksi? Ako nam se nešto dogodi, moramo svesti podatke na kôd.
Tako se onda može sačuvati u našem sjećanju. Kako bismo kasnije mogli pristupiti ako je potrebno, moramo izvući informacije iz “sjećanja”.
Postoji nekoliko stvari koje možemo učiniti kako bi naša sjećanja bila u dobroj formi
Čak i najmlađi znaju igru ”Sjećanje”
Više o obradi memorije
Obrada informacija započinje onog trenutka kad su primljene. Neobrađeni signali pohranjeni su u onome što je poznato kao osjetilna memorija. To predstavlja nešto poput velikog registra, odakle se informacije prenose na sve ostale senzore u našem organizmu. Osjetilna memorija može privremeno pohraniti dio informacija. Podaci ostaju tu sve dok se prethodno pristigli signali ne distribuiraju među odgovarajuće mehanizme otkrivanja. Spomenuti mehanizmi pak imaju zadatak pretvoriti informacije u smisleniji oblik.
Naša memorijska svojstva sustavno su kodirana u našoj DNK
Tijekom tog procesa započinje interakcija s dugoročnim pamćenjem. Znanje koje je prikupljeno pri tome pomaže u preciznijoj identifikaciji novopridošlih informacija. U ovom se trenutku signali i slike pretvaraju u objekte o kojima razmišljamo.
Objekt najprije ostaje u našem kratkoročnom sjećanju. To znači da nakon odvraćanja pažnje možemo lako zaboraviti na to. To što pamtimo neki objekt znači da je već u našem dugoročnom sjećanju. Odatle se može izvlačiti uvijek iznova.
O tom kodiranju ovisi na koji način funkcionira naša percepcija
Kad se nečega prisjetimo, ponovno aktiviramo onaj dio sjećanja gdje se nalazi naš objekt. Kada se izvuče s ovog mjesta, privremeno se stavlja u kratkoročno pamćenje. Tada se možemo usredotočiti na to.
Naši memorijski strojevi dizajnirani su za pravilno funkcioniranje
Sustav i red pomažu nam da se ne zaglavimo
Učinkovita metoda naše sadašnjosti je takozvano “Mapiranje uma”
Osjetilno pamćenje
Pogledajmo pobliže osjetilno pamćenje. Povezuje sadašnjost sa stvarima koje su se upravo dogodile. Čak i nakon što je fizički objekt prestao djelovati, osjetilna memorija prima električne impulse. Studije su pokazale da osjetilno pamćenje može sadržavati vrlo velike količine informacija. Većina se, međutim, izgubi u roku od jedne sekunde.
Vizualne asocijacije poboljšavaju naše pamćenje
Fotografska memorija
Ikonografsko pamćenje odgovorno je za održavanje različitih trenutaka. Na primjer, pomaže nam da percipiramo pokretne objekte kao takve. Inače bismo svaki pojedinačni trenutak kretanja percipirali kao činjenice bez međusobne povezanosti.
Bez treninga pamćenja vjerojatno bismo bili jako zbunjeni
Razmišljanje je vrlo složen proces
Sudjeluje u finom i inteligentnom setu instrumenata
Dugotrajno pamćenje
Način na koji kodiramo objekt također određuje našu dugoročnu memoriju. Pritom se provode različite analize. Počinjete s procjenom fizičkih karakteristika, a završavate s procjenom važnosti objekta. Dublje analize nazivaju se i konceptualne. Upravo kroz to najbolje pamtimo objekte.
Naša osjetila izvrstan su način vježbanja našeg pamćenja
Nevjerojatno je koliko središta u mozgu aktivira Rubikova kocka
Različite vrste dugoročnog pamćenja
Dugotrajno pamćenje podijeljeno je u tri podskupine. Oni su: epizodni, deklarativni i proceduralni. Proceduralno pamćenje uključuje različite pokrete i radnje. Tako smo u mogućnosti provoditi različite radnje. Radeći različite aktivnosti, oblikujemo i svoje sposobnosti.
Ginko pripravci brinu o našim moždanim stanicama
Strategije ili kreativno rješavanje problema visoko se preporučuju
Često provjetravajte sobu i opskrbite mozak kisikom
Epizodno sjećanje čuva znanje o osobno doživljenim događajima i njihov redoslijed u vremenu.
Semantička memorija odgovorna je za pamćenje simbola, riječi i pojmova. To također uključuje njihovo značenje i pravila za njihovu upotrebu.
Dajte si zadatke i tražite njihova rješenja
Zašto je sve ovo važno za trening pamćenja?
Trening pamćenja postaje sve popularniji. No, oni su učinkoviti samo ako su popraćeni dubokim razumijevanjem. Prije nego se odlučite za metodu, analizirajte se s obzirom na upravo izneseno znanje. Tako možete unaprijed vidjeti može li to dovesti do učinkovitih rezultata.
Vodite brigu o svom mozgu kao i sa svojim računalom – odgovorno