Peganska dijeta – Najnoviji prehrambeni trend kombinacija je paleoa i vegana
Jedan od najnovijih prehrambenih trendova, takozvana pegane dijeta, kombinacija je paleoa i vegana i na prvi pogled zvuči gotovo previše dobro da bi bilo istinito. Izvorna ideja za ovo pripada dr. Mark Hyman, direktor Kliničkog centra za funkcionalnu medicinu u Clevelandu i autor bestselera New York Timesa. O Pegane dijeti prvi je put napisao 2014. godine i opisao je to u svojoj knjizi pod naslovom “Hrana: Što bih, dovraga, trebao jesti?” Kako bi se izbjegla ekstremna ograničenja i veganske prehrane i Paleo dijete, dr. Hyman jedinstveni hibrid – Pegane dijeta. Ako želite saznati više o ovoj neobičnoj kombinaciji s trendom hrane, samo čitajte dalje!
Dijeta Pegane ugledala je svjetlo dana 2014. godine, ali je tek sada postala popularna
Može se održavati neograničeno vrijeme
Što je Pegane dijeta?
Da biste razumjeli što je zapravo Pegane dijeta, najprije morate razumjeti značenja Paleo i Vegan.
S jedne strane, temelji se na Paleo dijeta na dijeti sličnoj onoj naših starih predaka, lovaca i sakupljača. Njegovi gradivni blokovi su prirodna, malo ili neprerađena hrana kao što su meso, riba, plodovi mora, jaja, orasi, sjemenke, voće i povrće. Izbjegavaju se žitarice, mahunarke, mliječni proizvodi i visoko prerađena hrana. the veganska prehrana s druge strane, isključivo je biljna prehrana, u kojoj se eliminiraju svi životinjski proizvodi.
Pegane dijeta kombinira određene aspekte oboje kako bi stvorila jedinstveni križ. Prema istraživanjima, može pomoći u smanjenju upale, regulirati razinu šećera u krvi i poboljšati opće zdravlje. Pegane dijeta također je znatno manje restriktivna i od veganske i od paleo dijete.
Možete li kombinirati dvije krajnje suprotnosti? Očigledno je tako!
Dozvoljena hrana
voće i povrće: I veganska i paleo dijeta usredotočene su na voće i povrće. Uostalom, ove namirnice su jedan od najvažnijih izvora vitamina i minerala koje naše tijelo treba da bi ostalo zdravo. Na Peganen dijeti voće i povrće treba činiti oko 75 posto vašeg dnevnog plana prehrane. Prilikom kupovine važno je birati samo sezonske proizvode iz regije.
Zrna bez glutena: Pegane dijeta stavlja veliki naglasak na proizvode od žitarica i žitarica bez glutena poput divlje riže, kvinoje, prosa, lana, heljde, amaranta itd. Mnogi od njih dostupni su i kao brašno pa možete ispeći svoj omiljeni kruh.
Životinjski proizvodi: Životinjski izvori bjelančevina poput mesa, ribe, plodova mora i jaja trebali bi činiti samo oko 25 posto vaše dnevne prehrane. Ali nije sve meso isto! Prilikom kupovine prvenstveno biste trebali birati organsko meso i jaja od pilića koji su na sretnoj ispaši, hranjeni travom i bez antibiotika. Riba i morski plodovi uvijek trebaju imati malo žive.
Visokokvalitetne masti: Maslinovo, kokosovo i avokadovo ulje, zajedno s orašastim plodovima, sjemenkama i drugim bogatim izvorima omega-3 masnih kiselina, važne su komponente Paleo prehrane i veganske prehrane. Međutim, trebate se kloniti kikirikija jer je on zapravo klasificiran kao mahunarke. U sljedećih nekoliko redaka saznat ćete zašto se mahunarke izbjegavaju u peganenskoj prehrani.
Avokado, orasi i sjemenke veliki su biljni izvori esencijalnih masnih kiselina
Zdravi ražnjići za roštilj prepuni zdravog povrća i nešto mesa
Ograničena hrana
Povrće sa škrobom: Prilikom pridržavanja Peganenove dijete važno je izbjegavati škrobno povrće poput krumpira i drugog korjenastog povrća, kao i kukuruz, grašak, tikvice, kestene i mahunarke. Razlog tome? Oni mogu biti odgovorni za prskanje šećera u krvi nakon jela. Glavna iznimka su leće. Ove male mahunarke i svi proizvodi od njih dopušteni su u ograničenim obrocima jer su dobar izvor vegetarijanskih proteina.
Mliječni proizvodi: Pegane dijeta izbjegava jogurt, sir i druge proizvode napravljene od kravljeg mlijeka. Međutim, organska hrana napravljena od organskog ovčjeg ili kozjeg mlijeka dopuštena je umjereno.
soja: Iako je soja jedna od najpopularnijih namirnica u veganskoj prehrani, tabu je u paleo i peganskoj prehrani. Brojna istraživanja pokazuju da bi soja i proizvodi koji je sadrže zapravo mogli uzrokovati hormonsku neravnotežu. Soja je također jedan od genetski modificiranih organizama (GMO).
šećer: Kao i kod većine zdravih dijeta, hrana bogata rafiniranim bijelim šećerom konzumira se umjereno. Poznato je da je previše toga povezano s pretilošću i dijabetesom. Jedina iznimka su prirodni, nerafinirani izvori šećera poput meda.
Aditivi: Svatko bi trebao biti samouvjeren da treba izbjegavati sve umjetne boje, arome, konzervanse i druge dodatke.
Na neki način, Pegane dijeta također može biti donekle restriktivna
Pegane dijeta idealna je za svakoga tko želi promijeniti svoje prehrambene navike. Također je dobro za one koji slijede čistu paleo ili vegansku prehranu i traže raznolikost. Ljudi koji često doživljavaju skokove šećera u krvi ili pate od intolerancije na gluten ili laktozu također mogu imati koristi od ove jedinstvene prehrambene kombinacije. Kao i kod svake veće promjene u vašoj dnevnoj prehrani, ipak preporučujemo da se posavjetujete sa svojim liječnikom prije isprobavanja Pegane dijete.
Biste li probali Pegane dijetu?
Pileća juha za tijelo i dušu
Zdrava prehrana prema bojama duge
Ne izgleda li ova salata potpuno neodoljivo?
Tacosi bez glutena s povrćem, lećom i malo mljevenja